Ekscentryczna książka kucharska Dalego wydana ponownie po ponad 40 latach

Legendarny i ekscentryczny artysta Salvador Dalí oznajmił w wieku 6 lat, że pragnie zostać szefem kuchni. Opublikowana pierwszy raz w 1973 Les Diners de Gala (obiady Gali) była dziwnym, urzeczywistnionym snem: książka kucharska pełna surrealistycznych ilustracji i przepisów inspirowanych luksusowymi kolacjami organizowanymi przez Dalego i jego żonę Galę.

Przyjęcia były legendarne dzięki swojemu wielkiemu przepychowi, gościom ubranym wieczorowo i dzikim zwierzętom przechadzającym się swobodnie wokół stołu.

Ku wielkiemu zadowoleniu czytelników wydawnictwo Taschen wydało reedycje książki kucharskiej (dostepnej w przedsprzedaży), gdyż zachowało się jedynie 400 oryginalnych egzemplarzy. Książka zawierąca136 przepisów podzielonych na 12 rozdziałów jest zorganizowana ze względu na składniki, łącznie z afrodyzjakiami. Poza jego własnymi ilustracjami możemy znaleźć rozproszone po publikacji refleksje Dalego, które kreślą nam obraz jego filozofii na temat rozkoszy podniebienia. Jeśli tak jak głosi artysta “żuchwa jest naszym najlepszym narzędziem, aby zdobywać wiedzę filozoficzną”,to dobrze radzi sobie w przedstawianiu nam dziwnych i dekadenckich aspektów kuchni.

“Tysiącletnie jajka”, “Kotlety cielęce nadziewane ślimakami”, “Ciastka z żaby”, “Toffi z szyszek sosny” są zawarte w menú i opisane w niezrównanym, obrazowym, czasami wręcz niepokojącym stylu. Praca zawiera również nawiązania do kanibalizmu, na przykład kobieta bez ramion w spódnicy uformowanej z langust, usytuowana na stosie trupów. Wielu z nich ma obcięte głowy.

Jeśli jesteśmy chętni zaakceptować wyzwanie gotowania w stylu Dalí, musimy wyrzucić nasze diety przez okno. Dalí pisze od początku: “Chcielibyśmy powiedzieć jasno, że od pierwszych przepisów, Les Diners de Gala ze swymi zasadami i ilustracjami zajmuje się tylko przyjemnościami podniebienia. Nie znajdą tu Państwo dietetycznych przepisów. Tutaj naszą intencją jest pominięcie tych grafik i tabel, gdzie chemia zajmuje miejsce gastronomii. Jeżeli sa Państwo jednymi z tych liczykalorii, którzy przeobrażaja zadowolenie z jedzenia w formę kary, niech zamkną Państwo tę ksiazkę natychmiast. Jest zbyt żywa, zbyt agresywna i zbyt niestosowna dla Państwa.”

Trzeba kupić tę książkę czy to ze względu na gastronomię czy ze względu na sztukę. W Les Diners de Gala Dalí pokazuje jako artysta wszechstronny, że nigdy nie pozwolił sobie na bycie ograniczanym przez krawędzie płótna. Jego artystyczny umysł nie znał limitów, poruszając się z łatwoscią z galerii do kuchni.

Oryginalny tekst: http://culturainquieta.com/es/lifestyle/item/10738-el-excentrico-libro-de-cocina-de-dali-reeditado-por-primera-vez-tras-mas-de-40-anos.html


Najnowsze posty
Archiwum
Szukaj po tagach
Śledź mnie
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square