Barcelona oszczędza aż do 60% energii

Oryginalny tekst z La Vanguardia/El texto original de La Vanguardia:

http://www.lavanguardia.com/vida/20161213/412573479822/edificios-ahorran-energia-proyecto-growsmarter-barcelona-brl.html

To jest budynek, który oszczędza aż do 60% energii.

Gas Natural Fenoso (firma z sektora energetycznego o zasięgu międzynarodowym, lider z sektora gazowego w Hiszpanii i Ameryce Południowej, obecna w 25 krajach- przyp. tłumacza) bierze udział w projekcie odnawiania energii w celu promocji jej oszczędzania i zmniejszenia wpływu na środowisko.

Barcelona jest jednym z trzech miast biorących udział w projekcie GrowSmarter, pilotażowym programie w Europie, który wprowadza technologie mające na celu poprawę jakości życia w środowiskach smart city (inteligentne miasto, takie które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne, w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych- przyp. tłum.). Stolica Katalonii jest wraz ze Sztokholmem (Szwecja), Kolonią (Niemcy) tak zwanym lighthouse (miasto-latarnia morska), które wprowadzi dwanaście rozwiązań w obszarze odnawiania energii budynków i całych dystryktów i zrównoważonej integracji infrastrukury i transportu miejskiego.

GrowSmarter jest częścią badań i innowacji Horizon 2020 (Horyzont 2020) finansowanych przez Unię Europejską. Ta pionierska inicjatywa rozwija technologie wspomagające oszczędzanie energii i zmniejszenie wpływu na środowisko. I chociaż jest to makroprojekt o charakterze europejskim, to będzie miał bezpośredni wpływ na mieszkańców miast. Zarówno poprawią wydajność energetyczną jak i pozwolą budynkom zredukować zużycie energii aż do 60%.

Czym jest odnowa energii?

W przypadku Barcelony, działaniami kieruje ratusz miasta. Jedno z działań polega na całkowitym odnowieniu jednego z bloków leżącego u stóp wzgórza Collserola (w sumie 47 mieszkańców) w dzielnicy Canyelles. Jest to projekt Agència de l’Habitatge de Catalunya (kat. Agencji Mieszkaniowej Katalonii) przy współpracy Gas Natural Fenosa jako członka projektu w Hiszpanii. Działania pozwolą na ulepszenie izolacji i uszczelnienia budynku, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na klimatyzację i zwiększając komfort termiczny przez cały rok. Jednocześnie projekt zawiera wymianę kotłów gazowych i wyposażenia monitorującego i zarządzającego konsumpcją energetyczną w mieszkaniach biorących udział w projekcie.

Prace rozpoczęły się w zeszłe lato i potrwają do początku 2017 roku. "Globalne rezultaty jeszcze nie są widoczne, ponieważ niektóre mieszkania jeszcze czekają na remont ale niektórzy mieszkańcy już odnotowują efekty." wyjaśnia César Gutiérrez przewodniczący wspólnoty mieszkaniowej. On sam jest jednym z właścicieli mieszkań, które korzystają z różnych działań zaplanowanych przez Gas Natural Fenosa. "Wymieniane są żaluzje i okna mieszkań i wkrótce poprawiona zostanie również izolacja termiczna fasad." zapewnia Gutiérrez.

Jednym z działań wymienionych w projekcie odnowy energetycznej bloku jest instalacja okien z podwójnymi szybami z przestrzenią pomiędzy nimi. W tym systemie szyby są oddzielone komorą z suchym powietrzem, hermetycznie zamkniętą, która zwiększa izolację termiczną i zmniejsza przenikanie ciepła między stroną zewnętrzną a wnętrzem . Jedną z modyfikacji jest wymiana rolet starych na nowe, które automatycznie zmieniają swój układ tak aby zmiejszyć wpływ promieni słonecznych.

Oszczędność teraz i w przyszłości

Wraz z zakończeniem prac mieszkańcy zaczną zauważać na rachunkach pozytywne efekty programu naprawy energetycznej."Wszystko jest monitorowane dzięki systemowi Home Energy Management System, z pomocą którego możemy w każdym momencie sprawdzić jakie jest nasze zużycie enrgii." zaznacza Gutiérrez, który wskazuje również inny aspekt: uświadamianie. "Możemy wiedzieć, czym zużywamy więcej i kiedy i w ten sposób poznajemy lepiej nasze zwyczaje i uczymy się zmniejszać zużycie," Ten system jest wielką pomocą dla Gas Natural Fenosa, który dysponuje danymi, aby rozwijać spersonalizowane usługi dla swoich klientów.

Ten program pilotażowy w bloku w Canyelles wpisuje się w globalne działanie dzielnicy. Budynek zbudowany w latach siedemdziesiątych potrzebował renowacji z powodu utleniania się betonu. "Korzystając z tego, że dzielnica potrzebowała strukturalnej renowacji zdecydowano, że nasz budynek weźmie udział w tym projekcie." opowiada Gutiérrez. Ta inicjatywa wzbudziła zainteresowanie w innych krajach. "Przyjechali ludzie ze Sztokholmu i z Kolonii, zainteresowano się projektem nawet w Japonii." zapewnia.

#Barcelona #energia

Najnowsze posty
Archiwum
Szukaj po tagach
Śledź mnie
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square